Radnici - v roce 1705 byly Zlonice povýšeny na městečko a o dva roky později 1707 zde byla postavena na náměstí stará radnice. Radnice byla mnohem více posunuta k silnici. Nacházela se zde obecní úřadovna, byt pro strážníka, věznice a další místnosti, které byly pronajaty. Roku 1888 byla na místě staré radnice a dvou domků vystavěna nová radnice – v přízemí s bytem pro strážníka, věznicí a jedním soukromým bytem. V prvním poschodí byla obecní úřadovna, úřadovna městské záložny, zasedací síň a byt městského tajemníka. V současné době je zde Úřad městyse Zlonice a služebna městské policie. Rekonstrukce fasády v nedávných letech byla prováděna v úzké spolupráci s památkáři, kdy se hledal původní odstín omítky, řešily se způsoby oprav kamenných prvků, či erbu městyse.
Starou školu – v současnosti poštu.
Součástí Zlonic jsou i místní části Vyšínek, Tmáň, Břešťany a Lisovice, kde jsou další historické zajímavosti hodné shlédnutí.
Barokní sýpka ve Břešťanech - sýpka je mohutný barokní objekt při silnici na jižním okraji vesnice. Nad vstupním portálem je datum 1730 a pod římsou znak Kinských. Obec Břešťany má kapličku z roku 1890 a hřbitov s křížkem, datovaným rokem 1897. Kaplička je na návrší v severní části vesnice. Pomník padlým ve světové válce najdeme hned vedle kapličky.
Dvůr Vyšínek čp.5 - Památkově chráněná historická zemědělská usedlost bývalý panský dvůr. Nejstarší stavbou souboru je původní barokní sýpka z roku 1739.
Pozdně barokní dílo - Halašův kříž - bylo postaveno roku 1734 na paměť krutého útoku jezdectva na shromáždění evangelických věřících a na paměť bohoslužby před jejich odchodem do exilu. Potomek Jana Petra Halaše, jednoho z přeživších, nechal , po více jak sto letech od tragické události, postavit předmětný kříž. V čelním zrcadle soklu se nachází původní český nápis s datací: „Pochválen Buď Gesus Krystus Ke czti a chwale Ukrizowaneho Spasitele Boží muka Postaviti dal Gan Petr Halla Leta Panie 1734.“
Tvarová kamenosochařská abeceda podstavce je pozdně barokního charakteru. Kamenný kříž má břevna zakončena liliově, kříž je vztyčen na stylizované symbolické skále - Golgotě. Tato je nesena architekturou malého podstavce. Litinové tělo Kristovo se zdá být pozdější provenience. Velký podstavec je tvořen profilovanou hlavicí a hranolovým dříkem. Na třech stranách jsou plasticky vystouplá zrcadla s vykrojenými rohy. Patka podstavce je tvarově jednodušší, masivní, její spodní část se skládá ze dvou dílů. Celý kříž s podstavcem se skládá z devíti kamenických prvků, dělí je sedm horizontálních spár. Materiálem je s největší pravděpodobností jemnozrnný mšenský pískovec. Celková výška je zhruba 370 centimetrů, krucifix a malý podstavec 170 cm, velký podstavec 197 cm.
Halašův kříž byl zrestaurován v roce 2017.
Svatý Jan Nepomucký je jeden z hlavních patronů české země. Narodil se kolem roku 1350 ve vesnici Pomuk, po studiích v Praze i Itálii se stal knězem. Byl vyhledávaným zpovědníkem, mimo jiné i královny Žofie. Tehdy vládl v Čechách Václav IV. - podle legendy chtěl vyzvědět na Janovi to, co mu královna při zpovědi svěřila. Jan odmítl zpovědní tajemství vyzradit. Král ho dal pozvat na hostinu do královského paláce, kde Jana zatkli a po krutém mučení bylo Janovo tělo hozeno z Karlova mostu do Vltavy. Svatý Jan Nepomucký je patronem zpovědníků, poutníků a šťastného návratu, lodníků a ochráncem proti povodním. Jeho sochy jsou často umístěny na mostech. Nejinak je tomu i ve Zlonicích.
Zde byla jeho socha zhotovena v období mezi roky 1755 – 1767 z měkkého mšenského pískovce. Je to ukázka pozdně barokního sochařství. Na první pohled nás upoutá jemný rotační pohyb a pozoruhodné vypracování tváře. Z dobových obrazů Zlonic je patrné, že původně socha sv. Jana Nepomuckého stála na náměstí, v místech nynějších Božích muk.
Přes potok tehdy vedl jednoduchý most. Teprve při stavbě nového, zděného mostu v roce 1800, byla socha z náměstí umístěna na jeho zídku. Po roce 1945 při rekonstrukci mostu, byla zídka zbourána a nahrazena zábradlím. Pro sochu už tudíž nebylo na mostě místo, proto se představitelé městyse rozhodli sochu sv. Jana Nepomuckého postavit na podstavec nalevo od mostu, severním směrem od náměstí. Díky dotaci Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, kterou městys Zlonice získal prostřednictvím MAS Přemyslovské střední Čechy, byla socha opravena a zrestaurována v roce 2013 sochařem Janem Turským ze Sosně u Jesenice.
Jsou to kulaté, dřevěné, vypalované plakety, které jsou suvenýrem a zároveň "potvrzením" o dosažení turisticky atraktivního místa. Jinde je nelze koupit.
Navazující číslovaná řada známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady a mnoho dalších zajímavých míst.
Turistické známky spolu s každoročně aktualizovanými mapami mohou hrát roli průvodce po krásách naší vlasti. Celý systém je neustále rozšiřován. S Turistickými známkami se hraje sběratelská hra.
Nasbírejte řadu deseti jakýchkoliv číselně navazujících papírových kuponů, které jsou součástí Turistických známek - utrhněte je! Nalepte je na pohled či korespondenční lístek a zašlete na adresu:
Turistické známky s.r.o.
P.O. BOX 21C
795 01 Rýmařov (nezapomeňte uvést zpáteční adresu!)
Obratem Vám zašleme Prémiovou turistickou známku - za každou desítku jednu, pokaždé jinou. V současné době je vyrobeno 182 Prémiových turistických známek.
Po získání padesáti Prémiových známek se stáváte bronzovým sběratelem, po nasbírání sté Prémiové známky stříbrným sběratelem, a po dosažení počtu stopadesáti Prémiových známek se stáváte zlatým sběratelem Turistických známek. Jako potvrzení od nás vždy dostanete sběratelský odznak s Vaším jménem v barvě příslušného kovu.
Všechny Výroční turistické známky jsou doplněny papírovým kuponem, takzvaným "Žolíkem". Stejně jako v kartách je možné jím nahradit kterékoli číslo, ovšem jen jedno v každé uplatňované desítce.
Všechny Výroční turistické známky jsou doplněny papírovým kuponem, takzvaným "Žolíkem". Stejně jako v kartách je možné jím nahradit kterékoli číslo, ovšem jen jedno v každé uplatňované desítce.
Bez pochopení mnoha lidí a firem by se to nepodařilo. Děkujeme.
Ovčárská 471, 108 00 Praha 10
tel.: 02/74771478 (www.paraple.cz)
Konto Paraple: Komerční banka, Praha 1
Číslo účtu: 10006-18831-021/0100
Turistické známky přispívají na podporu Centra PARAPLE každoročně částkou 30.000,- Kč.