První zmínka o tmáňských žácích v hobšovické škole je z r. 1878 a týká se jejich špatné docházky. Průměrně 32 žáků ze Tmáně mělo docházet na výuku, z toho osm žáků nedocházelo vůbec! Školní rada v Hobšovicích trestala nedbalé rodiče prostřednictvím Obecního úřadu ve Tmáni. Nepomohly pokuty či v případe nemajetných rodičů vězení ve tmáňské šatlavě u starosty. Málo účinná byla také úleva z výuky v červnu a září,k kdy pomáhali rodičům v hospodářství. Tmáňští usedlíci se postihům bránili, zdůvodňovali své přestupky špatnou a dlouhou cestou zvláště v malém věku a v zimě. Obec Tmáň žádala úředně přeškolit tmáňské dítky do školy ve Zlonicích, ale vše zůstalo při starém.
Až roku 1898 Okresní školní rada ve Slaném povoluje obci zřízení samostatné dvojtřídní školy, ale vlastním nákladem. Během stavby budovy školy byla v provozu od 1. 12. 1901 prozatímní učebna v domě starosty Jos. Hofmana v čp. 12. Stavba jednopatrové školy podle projektu ing. Karla Neumana ze Slaného začala 1. 4. 1902. Stavbu provedla firma Faigl ze Zlonic za 19 týdnů celkovým nákladem 60 524,89 korun rakouských. V srpnu při posvícení na sv. Bartoloměje byla vysvěcena farářem Vilémem Havlákem z Hobšovic. Školu začalo navštěvovat 24 hochů a 27 dívek – pro srovnání: obec tehdy měla 271 obyvatel. V dalších letech začal klesat počet žáků. Podle záznamů v druhé školní kronice z let 1952-1962, která je uložena v archivu ve Slaném, počty žáků poklesly na 22-27 a v posledním roce jen 17.
Ve školním roce 1952-1953 byly dodány moderní lavice. V dalším roce došlo k velkému pohybu v počtu žáků – 15 se přistěhovalo, 16 odstěhovalo. V tomto roce bylo zameškáno neuvěřitelných 2567 hodin, prý někteří rodiče v tom děti i podporovali.
Začátek školního roku 1955 byl poznamenán nouzovým vyučováním v místní knihovně, protože ve škole byli ubytováni česači chmele. Matky uklidily školu desátého září a třináctého září se už normálně učilo. V tomto roce se uskutečnil velký výlet, protože se spojili s Beřovicemi a Pálčí. Byli v Mělníku a Terezíně, na Kokoříně a Máchově jezeře.
V dalším roce bylo pochodové cvičení spojeno s koupáním v Mšeně.
O prázdninách byly ve škole zřízeny splachovací záchody, šatna a umývárna, v bytě ředitele koupelna.
Pionýrská organizace byla ve škole založena 5. 5. 1958, pionýrské šátky dětem odevzdal František Plánička – pořad vysílala Československá televize.
Škola uzavřena pro nedostatek dětí v r. 1963.
Přehled učitelů tmáňské školy, doplněný údaji ze školní kroniky, uložené ve slánském archivu:
U školy se nalézá pomník padlým I. světové války a na budově deska s údaji Václava Hofmana, umučeného nacisty.
Na chodbě školy je zazděná pískovcová deska, přenesená z bývalého statku Petra Bečky.
Tento statek ustoupil nové budově školy. Deska nese letopočet 1577.