Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Jízda historickým motoráčkem do Straškova a zpět
26
27 28 29 30
Kurz základů výroby korálkových šperků
Dvořákův festival - koncert v Památníku A.D.
31 1 2
Muzikál Bídníci - zájezd
Drobečková navigace

Úvod > Památky a kultura > Historie a současnost > Zlonice v letech 2005 – 2008

Zlonice v letech 2005 – 20089415f9bcd76598f9c08127db1641b596_XL.jpgV roce 2005 proběhly oslavy 300 let městečka – podílela se na nich celá řada občanů, spolků, zájmových sdružení i základní škola. Hlavní akce proběhly v srpnu, v období tradiční pouti: slavnostní odhalení obnovené pamětní desky na rodném domě Eduarda Ingriše za účasti jeho ženy Niny, výstava fotografií „Zlonice včera a dnes“, pamětních knih a kronik obce, koncert, přednáška o historii obce a prezentace této knihy. Vydán byl kalendář a sborníky „Přidružené obce“ a „Druhá světová válka ve Zlonicích“.

Politicko-správní a hospodářský vývoj

V komunálních volbách v říjnu 2006 bylo zvoleno nové vedení obce: starosta Rudolf Čížek (ODS), místostarostka Ing. Vlasta Čermáková (KSČM), radní městyse Lenka Slavíková (ODS), Ing. František Náprstek (Nezávislí) a Antonín Chochola (ČSSD).

Slovo nového starosty:

„Tomuto vedení a zastupitelstvu se podařilo dokončit stavbu vodní nádrže „V Brůdku“, koupit budovu bývalé spořitelny a uskutečnit její přestavbu na policejní stanici, pomoci Občanskému sdružení „A co děti“ vybudovat dětské hřiště (pomáháme také OS ve Tmáni), zavést bezpečnostní kamery (k dotaci bylo nutné dodat 155 tisíc Kč), zavedli jsme bezdrátový rozhlasový a varovný systém obcí za 390 tisíc Kč. Průběžně vyměňujeme výbojky veřejného osvětlení za úsporné trubice.

Dále jsme se zaměřili na dostavbu kanalizace (požadujeme dotaci několik desítek milionů Kč), na modernizaci a rekonstrukci základní školy (potřebujeme dotaci 26 milionů Kč), na opravy bytového fondu, vypracování projektových dokumentací pro vybudování vodovodu v obcích Břešťany a Tmáň a kanalizaci ve všech místních částech – to vše s rozpočtem asi 30 milionů Kč a dotacemi – pokud budou schváleny.

Byl schválen nový územní plán a vytyčeny nové stavební parcely.“

Rudolf Čížek

starosta obce

Průmysl, obchody a živnosti, zdravotnictví

Podnik SPEED PLUS v roce 2007 ukončil výrobu reklamních předmětů.

Roku 2007 přestala fungovat cukrárna a vinárna „Martina“ a nabízí se k prodeji. Po rekonstrukci je opět v provozu hostinec „U českého lva“.

Do Slaného odešel v létě 2008 stomatolog MUDr. Václav Kučera – zatím za něj není náhrada.

Školství

Ředitelkou základní školy je od července 2005 Mgr. Věra Nídrová. Škola modernizuje vyučování – začala např. používat interaktivní tabule, zmodernizována byla školní jídelna a část sociálního zařízení.

Kultura, spolky a zájmová sdružení, obnova památek

I v této oblasti je potřebná podpora vedení městyse. V obnově památek pomohlo sdružení „Mikroregion povodí Bakovského potoka“, jehož jsou Zlonice členem – je opravena socha Onufria (jihovýchodně od městyse) a barokní boží muka na náměstí. 

Památník Antonína Dvořáka

Od roku 2008 ho vede učitel Jan Tůma a slečna Jana Neumannová. Jejich snahou je zviditelnění památníku v oblasti cestovního ruchu, např. formou dopravního značení či vydaného propagačního materiálu „Poznejte nepoznané aneb krásy Zlonic“. Nově nabízejí také prostory tohoto kulturního zařízení pro konání svatebních obřadů.

Železniční muzeum

Manželům Čechovým se koncem roku 2006 podařilo získat v bývalém statku v Lisovicích od potomků předsedy vlády Jana Malypetra další prostory pro rozšiřující se sbírky.

Kulturní komise

Po svém obnovení pokračuje ve vydávání čtvrtletníku Zpravodaj a zpracovává od roku 2007 měsíčně také Zlonický list (do poštovních schránek zdarma). Vydala kalendář s reprodukcemi obrazů akademického malíře Václava Tomana a připravuje jejich katalog. Podařilo se jí také vydat mapky Zlonic a přidružených obcí, obnovit informací tabuli na náměstí a podrobnou mapu okolí u obchodního domu.

Sbor dobrovolných hasičů

Spolupracuje při zásazích s profesionálními sbory v okolí. Připravuje si mladé nástupce (Renata Kosová).

SK Zlonice

Klub oslavil 100. výročí fotbalu v obci. V roce 2008 zvolili nové vedení a zavedli nový oddíl: přípravku (Jan Opata a Petr Kružiliak).

Futsal – sálová kopaná

Novým sportovním celkem je od roku 2002 F.C.Tatran Zlonice (futsal). Původně to byly dva celky, nyní závody celek jeden. Prezidentem je Michal Špeta. 

TJ SOKOL

Rozšířil počet oddílů, a to o zdravotní cvičení.

HC Zlonice

Hokejový klub HS Zlonice dosáhl největšího úspěchu za celou historii hokeje v obci: v krajské soutěži 2006-2007 obsadil první místo.